Ramiz kelmendi 600x360

Ramiz Kelmendi hapur në përkrahje të Isa Mustafës – ai e fuqizon LDK-në

Deputeti i LDK-së, Ramiz Kelmendi është rreshtuar në anën e përkrahësve të Isa Mustafës për postin e të parit në LDK. Duke komentuar zgjedhjet e 3 gushtit, deputeti po thotë se rizgjedhja e Mustafës edhe për një mandat tjetër, e se kjo do t’i jepte ati mundësi të punojë me fuqi të plotë.

333 600x360 %281%29

Ministria e Mjedisit investon mbi gjysmë milionë euro në Gjilan

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Fatmir Matoshi dhe kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi përmes të cilit parashihet të investohen 550 mijë euro për financimin e projektit për krijimin e zonave të gjelbra në Gjilan.

Bigstock whiskey and natural ice 80724569 850x480 600x360 %281%29

Mbi 20 të vdekur nga helmimi me alkool në Turqi

Më shumë se 20 vetë kanë vdekur nga helmimi me alkool në Turqi gjatë muajit të kaluar, sipas një raporti të medias turke, pasi taksat e larta të alkoolit i kanë detyruar turqit të konsumojnë raki të prodhuar ilegalisht.

Screenshot 7 25 600x360

Konjufca: S’ka nevojë për Qeveri teknike, LDK’në e preferojmë për koalicion parazgjedhor

Glauk Konjufca nga Lëvizjes Vetëvendosje ka folur në konferencë për media rreth zgjedhjeve të reja. Ai ka bërë thirrje që zgjedhjet të shpallen sa më shpejtë nga Presidenti Thaçi.

Screenshot 8 20 600x360

Vetëvendosje: Haradinaj të mos marrë vendime të dëmshme sepse do ti anulojmë në ditën e parë të qeverisjes tonë

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur konferencë për media, ku ka folur rreth zgjedhjeve të reja pas dorëheqjes së Qeverisë. Vetëvendosje i ka bërë thirrje Qeverisë në largim që të mos marrë vendime që do të detyrojë Qeverinë e re ti anulojë ato.

Policia e kosoves 850x462 600x360

Vetëvrasje në Prishtinë: Pronari i "Charlie Fashion" gjendet i vdekur në banesën e tij

So rreth orës 10:50 pronari i butikut “Charlie – Fashion”, Fehmi Gashi ka bërë vetëvrasje në banesën e tij në lagjen “Dardania” në Prishtinë, raporton Insajderi.

Gjykata speciale 780x439 3 600x360

Gjykata Speciale nuk tregon se në çfarë cilësie fton ish-ushtarët dhe ish-krerët e lartë të UÇK’së

Dhjetëra persona, prej ushtarëve të thjeshtë e deri në hierarkinë më të lartë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), janë ftuar këtë vit për t’iu përgjigjur pyetjeve të prokurorëve, në cilësi të ndryshme rreth dyshimeve për krime në kohën e luftës në Kosovë dhe pas saj, në Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në Hagë.

Boris johnson leaves his office in london df77e9aa acf9 11e9 aba3 019dfe82335b 600x360

Boris Johnson zgjidhet kryeministri i ri i Britanisë së Madhe

Boris Johnson, ish-kryetari i Londrës dhe ish-ministri i jashtëm i Britanisë, është zgjedhur kryeministri i Britanisë së Madhe dhe kryetar i Partisë Konservatore.

67215461 617120785443040 467395538199773184 n 600x360

Heshtja e Presidentit dhe ambasadave – a po gatuhet një qeveri e re pa zgjedhje?

Partitë politike kanë folur – të gjitha po kërkojnë zgjedhje. Presidenti Hashim Thaçi po hesht. Në fakt ai ka bërë vetëm një koment pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt, ka thënë se do të veprojë në bazë të “kompetencave kushtetuese”. Tashmë kur të gjithë po thuajse janë bindur se vendi do të mbajë zgjedhje, ambasada gjermane ka turbulluar situatën. Dje ambasadori Christian Heldt ka thënë se vendi duhet të bëjë shpejt një qeveri funksionale, pa i përmendur zgjedhjet.

Zgjedhjet kosove 2 6 600x360

Në KQZ s’ka anëtarë të PAN’it e PSD-së, por ky institucion ka kuorum për t’i mbajtur zgjedhjet

Gjykata Kushtetuese ende nuk i ka kthyer përgjigje presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit për atë se si duhet të bëhet ndarja e posteve në KQZ. Tash kur zgjedhjet e jashtëzakonshme si duket janë afër, disa nga partitë parlamentare ende nuk kanë asnjë anëtar të tyre të emëruar nga presidenti. Por, kjo si duket nuk do të prish shumë punë nëse shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme. Në një përgjigje për Gazetën Express, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi tha se kanë kuorum me numrin e anëtarëve që kanë te emëruar.