825d5481 bf80 4ea9 ad31 da55e14f7b01

Vjosa Osmani në manifestimin e FSK-së: Pavarësia e vendit s’do të arrihej pa prijësin e vendit, Ibrahim Rugova dhe pa UÇK-në

Presidentja në detyrë, Vjosa Osmani, në manifestimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës ka thënë se pavarësia e Kosovës s’do të arrihej pa prijësin e vendit, Ibrahim Rugovës, pa sakrificën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pa komandatin Adem Jasharin.

8e01c394 cb11 42b4 9934 e8782f3210f2

Abbott: Dita e Pavarësisë mundësi e mirë për të reflektuar mbi sakrificën e së kaluarës

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott ka uruar popullin e Kosovës me rastin e shënimit të përvjetorit të 13-të të Pavarësisë.

B3639203 c02a 4373 bc0c 5e031ce495fb

Kosova, urohet nga shumë lider shtetesh botërore

Suedia, Zvicra, Belgjika e Kroacia urojnë Kosovën për ditën e pavarësisë. Ushtruesja e Detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani për nder të përvjetorit të 13-të të Pavarësisë, ka pranuar urime nga Mbreti i Suedisë, Carl Gustaf R, mbreti i Belgjikës, Philipe Roi des Belges, presidenti i Konfederatës zvicerane, Guy Parmelin dhe presidenti kroat Zoran Milanoviq.

F05808ac e192 461e a9b2 45e5d5515a6d

Top 10-të më të votuarit e AAK-së në Deçan

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka dalë bindshëm e para edhe në këto zgjedhje në Deçan. Ramush Haradinaj si lider i partisë ka qenë bindshëm më i votuari. Plot 6.554 vota ka marrë vota kandidati për president.

Ca0feaa4 1a4a 40cd a9fc 52b8ba6b4b1f

Tre të vdekur brenda 24 orëve nga COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit tre persona kanë vdekur nga COVID-19.

8035a2af 88fa 44b4 88b4 beeeb7fdf03e

Avokati i Thaçit thotë se janë qindra dëshmitarë që nuk dihet asgjë për ta

Në Gjykatën Speciale në Hagë ka nisur konferenca e tretë mbi ecurinë e çështjes gjyqësore ndaj ish-krerëve të UÇK-së Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit.

7400e76a 94a2 44b0 9476 7e1fde3eb965

Kosnett pas takimit me Kurtin: U bëjmë thirrje palëve për formimin e shpejtë qeverisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett pas takimit me liderin e Lëvizjes vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë thirrje që partitë të punojnë shpejt për formimin e qeverisë.

B72e1044 51bc 4915 8b27 05e2ccfdf876

Mësohet shifra e madhe e votave që mori ish analisti Armend Muja

Ish analistit politik Armend Muja, angazhimi në Lëvizjen Vetëvendosje duket të mos i ketë shkuar huq. Kjo pasi që siç mësohet ai ka arritur të grumbulloj vota të mjaftueshme për tu bërë deputet i Kuvendit të Kosovës.

321c93ea 25c4 49c4 8c3e e278e51e4a27

E lidhin brenda banesës, e kërcënojnë dhe e plaçkitin nën kërcënimin e armës

Policia e Kosovës ka njoftuar se një person në Mitrovicën e Veriut, ka raportuar se tre persona të dyshuar, të maskuar dhe të armatosur i kanë hyrë në banesë, e kanë lidhur dhe nën kërcënimin e armës i kanë kërkuar para.

B1541ee6 f476 45d9 aacc 2c3a258e0744

Një person i prekur me COVID-19 ka vdekur brenda 24 orëve

IKShPK në raportin ditor ka bërë të ditur se një 65 vjeçar ka vdekur në 24 orët e fundit si pasojë e infeksionit me coronavirus.