B29d7e12 fa45 4dca 9092 bd6dfd6613f7

Rikthehen reduktimet e ujit pas reshjeve të shiut, ky është orari

Si pasojë e reshjeve të shiut dhe vërshimeve në disa zona të vendit , është rritur sërish turbullira në kanalin e Ibrit, që bënë të pamundur trajtimin e ujit për pije konform standardeve dhe teknologjisë që posedon KRU “Prishtina”.

90b78bb0 b81f 4200 82f5 b1f3ec461be9

Masat e reja në Shqipëri, ora policore nga ora 20:00

Nga sot, Shqipëria do të mbyllet gjatë fashës orare 20:00-06:00 për dy javë rresht, deri në datën 25 shkurt.

59a07f15 2087 40ef b499 c6ba7b55bad9

Merkel: Izolimi deri në mars është ekzistencial për luftën ndaj pandemisë

Pas takimit me udhëheqësit e qeverive rajonale, kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se vazhdimi i masave të izolimit është ekzistencial për luftën kundër pandemisë.

90b79323 bd97 416f 833a 7d4c674787fa

Katër të vdekur për 24 orë nga COVID-19

Instituti i Shëndetit Publik ka njoftuar se katër persona kanë vdekur si pasojë e infeksionit me coronavirus në nivel vendi.

6456cde5 514d 4737 8e4c 06093e57fe42

Ndalohet i dyshuari në Viti nën dyshimet për kontrabandë me kafshë nga Maqedonia

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar pasditen e djeshme një person të dyshuar në fshatin Debëlldeh të komunës së Vitisë, nën dyshimet se ka bërë kontrabandë me kafshë.

7c2b556b 0934 4483 ac2e 9d7230ebd03e

Deputetët evropianë miratojnë paketën për rimëkëmbje

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar planin për rimëkëmbje të këtij blloku, duke u hapur rrugën vendeve anëtare që të kenë qasje në gati 700 miliardë euro si kredi apo grante, me qëllim të tejkalimit të dëmeve ekonomike që ka shkaktuar pandemia.

3a7717dc f255 4471 a42e 17d9abe18c1d

Shumë marrëveshje e bashkëpunime ndërkombëtare, MASHT-i s’u ndal as në pandemi

Ministria e Arsimit ka patur shumë sfida para vetes për udhëheqjen në kohën e vështirë të pandemisë. Megjithatë, MASHT-i ka regjistruar disa suksese, edhe në fushën e bashkëpunimit ndërkombëtar.

E082b9da 0ce7 4e4b abb0 a76f86c3b51e

Shtyhet konferenca për Thaçin e të tjerët, mbahet me këtë datë

Specialja ka njoftuar se është shtyrë konferenca e tretë mbi ecurinë e çështjes gjyqësore ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit në Hagë.

678526d1 20fb 4068 aeb0 7ab8cfe8be64

2 të vdekur e 234 raste të reja me Covid19

Gjatë 24-orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.405 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 234 raste pozitive.

6dc899ee 3af9 4220 90e0 a196d79a518f

Katër foshnje lindën me koronavirusin në QKUK

Në Klinikën e Neonatologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, gjatë vitit 2020 kanë marrë shërbime mjekësore 9.382 foshnja.