Chinese worker e1580067094818

Mbi 1880 të vdekur nga koronavirusi

Koronavirusi po vazhdon të marrë jetë njerëzish në Kinë.

Dji

15 Vjeçarja vdes tragjikisht, telefoni i bie vaskë derisa ishte duke u mbushur.

Një vajzë 15-vjeçare në Francë u elektrizua në vdekje pasi smartphone i saj që ishte akoma i futur në prizë dhe duke u ngarkuar ra në një vaskë ndërsa ajo ishte në të. Ky nuk është rasti i parë i kësaj natyre që po ndodh, ka pasur edhe disa raportime të incidenteve të ngjashme. Një studim i bërë nga BFMTV zbuloi se rreth 40 njerëz vdesin nga paisjet elektrike në vit në Francë dhe rreth 3,000 plagosen, transmeton Rajoni.info.

Merr

Hedhë në erë shtëpinë e tij dhe vdes në ditën e dasmës të së bijës

Një baba nga Pittsburgh, SHBA shpërtheu shtëpinë e tij në ditën e martesës së vajzës, duke u vetvrarë. Policia tha që trupi i tij u gjet nën rrënoja. Incidenti ndodhi të shtunën pasdite, kur sic raportuan komshinjët shtëpia e një njeriu në Edgewood zuri zjarr pak para se të shpërthente. Autoritetet thanë që burri u pa për herë të fundit duke qëndruar jashtë shtëpisë së tij përpara se të ndodhte shpërthimi.

704666f2 178c 4b0b a354 108c54dc707d cx0 cy4 cw0 w1023 r1 s 600x360

Facebook bashkëpunon me Reutersin për verifikim të postimeve

Gjiganti Facebook ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me agjencinë e lajmeve, Reuters për të verifikuar materialet e publikuara në këtë rrjet social, përfshirë edhe aplikacionin tjetër, Instagram.

1000x 1

Presidenti Trump paralajmëron masa tregtare ndaj BE-së

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka orientuar vëmendjen e tij drejt një ristrukturimi të marrëdhënieve tregtare me Bashkimin Evropian.

Q 2 600x360

Qytet ëndrrash në Evropë: Qeraja është 15 euro, rroga 1200 uuro, nuk ka papunësi, as krim dhe as polici

Ky vend quhet Marinaleda dhe është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, ka një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe rreth 2700 banorë.

Turqia 1 600x344

Edhe Turqia do t’i evakuojë shtetasit nga epiqendra e virusit në Kinë

Ambasadori i Turqisë në Kinë, Abdulkadir Önen, tha se 32 qytetarë turq dhe familjet e tyre do të evakuohen nga qyteti kinez, Wuhan, ku janë regjistruar më së shumti raste të koronavirusit.

Ei 4 38

Azia në alarm maksimal përballë virusit të ri

Shumë vende të Azisë kanë riforcuar sot kontrollet e tyre përballë përhapjes së virusit të ri, i ngjashëm me SARS-in, që ka shkaktuar tashmë vdekjen e gjashtë personave në Kinë dhe ka rritur frikën për një krizë sanitare botërore.

Virusi 600x360

Virusi misterioz në Kinë godet tregun e aksioneve

Tregu botëror i aksioneve dhe çmimi i karburanteve pësuan rënie të martën për shkak të shqetësimeve për përhapjen e virusit të ri dhe tensioneve politike në Hong Kong.

Orteku 600x360

Së paku 21 të vdekur nga orteku në Pakistan

Qeveria pakistaneze njoftoi të martën se së paku 21 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë janë lënduar pasi një ortek e goditi një fshat në rajonin e Kashmirit.