Iftar 3

Për herë të parë shtrohet iftar në Kongresin Amerikan

Anëtarët myslimanë të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin e SHBA-ve, Ilhan Omar, Andre Carson dhe Rashida Tlaib, kanë shtruar iftar në Kapitol, selinë e Kongresit, me rastin e muajit të Ramazanit.

3904 600x360

Hungaria akuzohet se po nxit urrejtje ndaj të huajve

Liderët e Bashkimit Evropian e kanë akuzuar qeverinë e Hungarisë se po i dhunon të drejtat e njeriut dhe për përdorë retorikë anti-emigracion që nxit “ndjenja ksenofobie, frikë dhe urrejtje”.

Texting while walking 02 600x360

New York do t’i dënojë këmbësorët që përdorin celularin në rrugë

Sigurisht, asnjëherë nuk duhet ta kaloni rrugën duke e përdorur celularin në të njëjtën kohë. Por tani, ky veprim do të bëhet ilegal në Nju Jork.

Auto juliet assange reuters1558374275

Suedia lëshon urdhërarrest për Assangen, një hap larg ekstradimit

Prokuroria suedeze që po heton akuzat e përdhunimit ndaj themeluesit të “WikiLeaks”-it, Julian Assange, ka lëshuar urdhërarrest për të.

5771dbda 28b7 475f bbf7 21963440799d w1023 r1 s

Kryeministri i Ukrainës shpall vendimin për dorëheqje

Kryeministri i Ukrainës, Volodymyr Hroysman, tha se do të japë dorëheqje.

L 10 600x360

Një shqiptare, berberja më e preferuar për meshkujt në Zvicër

Një shqiptare me origjinë nga Maqedonia konsiderohet berberja më e preferuar e meshkujve në Zvicër.

Download 1 9

Ligji i ri që ndalon abortin, Trump thyen heshtjen

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thyer heshtjen përmes Twitter duke nënvizuar pikëpamjet e tij “pro-jetës” lidhur me polemikat rreth ndalesës së abortit me ligj në disa shtete të SHBA-së.

Jjjk

Pesë të vdekur pas rrëzimit të aeroplanit

Pesë turistë përfshirë dhe pilotin, kanë mbetur të vdekur pasi aeroplani i tyre privat u përplas në det menjëherë pas ngritjes nga ishulli Roatan – destinacion turistik në bregun Atlantik të Hondurasit.

Doreheqja 2 1

Lajmi i Fundit: Austria shkon në zgjedhje për shkak të skandalit të korrupsionit

Austria do të shkojë drejt zgjedhjeve të reja për shkak të skandalit të zëvendëskancelarit, Heinz-Christian Strache.

Biden 696x464

Biden kryeson në anketa mes kandidatëve demokratë për president

Kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bill de Blasio shpalli kandidaturën për president, duke u bërë një prej mbi 20 demokratët që hyn në garë për emërimin e partisë së tij. Zoti Blasio përpiqet me këtë kandidaturë të fitojë një rol në arenën politike kombëtare, gjë që nuk e ka arritur dot si kryetar bashkie i qytetit më të madh në SHBA.