Erdogan 600x360

Turqia urdhëron arrestimin e 176 ushtarakëve për shkak të lidhjeve me Gulenin

Autoritetet turke kanë dhënë urdhër për arrestimin e 176 pjesëtarëve të ushtrisë për shkak të dyshimeve se kanë lidhje me rrjetin që qëndron prapa puçit të dështuar të vitit 2016. Lajmin e bëri të ditur zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Stambollit.

Rohan 780x439 768x432

Irani njofton se po e shkel sërish marrëveshjen bërthamore

Irani ka njoftuar se po rrit pasurimin e uraniumit përtej kufirit të vendosur në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

190706003703 02 house fire ridgecrest earthquake friday exlarge 169

Tërmeti i fuqishëm godet Kaliforninë, zjarr dhe shkatërrim rrugësh në të gjithë shtetin

Një tërmet me magnitutë 7.1 ka goditur Kaliforninë në SHBA në orët e vona të së premtes. Epiqendra ka qenë në jug të Kalifornisë, pranë qytetit Ridgecrest. Sipas mediave amerikane, ky është tërmeti më i fuqishëm që ka goditur këtë shtet të SHBA-së në 20 vitet e fundit.

Mozaiku

Në Izrael zbulohet mozaiku biblik i vjetër 1600 vjet

Arkeologët izraelitë e kanë zbuluar një mozaik të mahnitshëm biblik që besohet se është i vjetër rreth 1600 vjet. Mozaiku është gjetur në pjesën veriore të Izraelit.

Grate

Prapa dyerve të haremit: Jeta e grave në Arabi

Poligamia dhe harem, mungesa e arsimimit dhe mungesa ligjore e të drejtave, diamante të shkëlqyera dhe hixhabe – jeta e grave arabe ka shumë stereotipe në sytë e të huajve, saqë bëhet e vështirë të dallosh të vërtetën nga mitet.

Capture 1

Facebook gjobitet nga Gjermania me 2 milionë euro

Facebook do ta paguajë shtrenjtë shkeljen e ligjit të transparencës në Gjermani.

Nigeria 576x360

Së paku 50 të vdekur nga shpërthimi i cisternës me naftë në Nigeri

Një zëdhënës i rajonit qendror të Benue-s në Nigeri ka thënë se të paktën 50 persona kanë vdekur pas shpërthimit të një cisterne me naftë, e cila ishte aksidentuar në rrugë dhe njerëzit po mundoheshin të merrnin naftë nga ajo.

Partia brexit 561x360

Deputetët e partisë “Brexit” ia kthejnë shpinën himnit të Evropës

Kryetari i partisë “Brexit” nga Britania e Madhe, Nigel Farage, dhe deputetët e zgjedhur në Parlamentin Evropian nga radhët e kësaj partie e kanë kthyer shpinën në momentin e intonimit të himnit evropian gjatë ceremonisë për fillimin e punës së Parlamentit Evropian me deputetët e porsazgjedhur.

4 600x360

Çka po ndodh kështu me botën, akulli mbulon Meksikën në pikë të verës

Meksika u godit nga një stuhi në mëngjesin e hershëm me breshër, duke krijuar rrezik tek qytetarët, madje makinat mbetën nën tokë.

Gettyimages 11356917451 1

Mediat nga Koreja e Veriut lavdërojnë vizitën e “mrekullueshme” nga Trump

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut kanë përshëndetur vizitën e papritur të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump në vend si “një ngjarje e mahnitshme”.