69346b2e 8823 4ff5 ae15 205405edfd0c 800x445

Sqarim për punëtorët pa kontrata, kështu mund të përfitojnë paga nga shteti

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka publikuar sqarime në lidhje me pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës, e cila u hartua për të ndihmuar qytetarët e bizneset për përballjen me pasojat e pandemisë COVID-19.

Unnamed

Hoti njofton një lajm të mirë për kredi marrësit gjatë karantimit

Zëvendësministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar përmes Facebook-ut një lajm të mirë për paguesit e kësteve të kredive, shkruan Rajoni.info.

Tsho

Ministri i Financave paralajmëron mbylljen e bizneseve në rast të ngritjes së çmimeve

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, ka mbajtur takim me stafin e ATK-së, për të ndërmarr masat kundër keqpërdorimeve të bizneseve pas përhapjes së Coronavirusit.

Nafte 1

Kurdisja e çmimit të naftës në Kosovë, kompanitë e dyshuara ftohen në seanca dëgjimore

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës ka lëshuar një komunikatë për media lidhur me zhvillimet e fundit që kanë të bëjnë me hetimet që ky institucion ka bërë për çmimin e naftës në vendin tonë.

Paga 1200x630

Mosformimi i qeverisë: Paralajmërohet kolaps buxhetor, punëtorët shtetëror mund të mbesin pa paga

Kosova mund të përballet me kolaps buxhetor në rast se nuk formohet Qeveria dhe Kuvendi nuk e miraton propozim-buxhetin për vitin 2020.

Mobil

Vala dhe Ipko rrisin çmimet për thirrje dhe mesazhe telefonike

Dy operatorët të telefonisë mobile në Kosovë, Vala dhe Ipko kanë shtrenjtuar çmimet për thirrje dhe mesazhe telefonike.

Rritja ekonomike shq 740x383

“Pa zhvillim të sektorit privat vështirë se do të kemi rritje ekonomike”

Emrush Ujkani, Drejtori ekzekutiv i Këshillit të Investitorëve Evropianë (KIE), vlerësoi se pa zhvillimin e sektorit privat vështirë se mund të kemi rritje ekonomike në Kosovë.

Eurosgettyidanitadelimont 5932e1283df78c08ab04de54

Pagat në bazë të ligjit të ri

Në dhjetor punuesit e sektorit publik në bazë të ligjit të ri do të marrin pagat më rritje, shkruan rajoni.info

Paga atm

Pakënaqësi rreth fillimit të zbatimit të Ligjit për Paga

Dhjetori mund të jetë i “nxehtë” në Kosovë. Kjo situatë mund të krijohet për shkak se më datën 1 të këtij muaji do të nis zbatimi I ligjit për pagat, për të cilin ka ende kundërthënie edhe pas disa muajve që ka kaluar në Kuvend.

Trepca

Rreth 500 punëtorë të Trepçës nuk i kanë marrë pagat e muajit gusht

Gjigandi metalurgjik i Kosovës, “Trepça”, që sipas matjeve të vitit 2017, vlera e tokës, objekteve, pajisjeve dhe inventarit kap vlerën prej 330 milionë euro, nuk po ka para për t’i paguar tërë punëtorët e saj