Dogana morine

Kosova “pushton” ekonomikisht Serbinë

Taksa e vendosur ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjë e Hercegovinës në fund të vitit që lamë pas për herë të parë gati pas dy dekadash ka ndryshuar krejtësisht bilancin tregtar mes Kosovës dhe Serbisë.

Auto kembimi valutor1534696861

Çfarë po ndodh me Euron dhe valutat tjera?

Kursi i këmbimit valutor, sipas Bankës së Shqipërisë.

Unnamed 43 780x439

Eksportet bujqësore u rritën me 110 milionë euro

Vlera e produkteve bujqësore të eksportuara, në Shqipëri ka shënuar një trend rritës në 6 vitet e fundit. Nga 50 milionë euro në vitin 2013, kjo shifër sot është mbi dyfishuar, duke arritur në mbi 110 milionë euro në vitin 2018.

Treg konsumi 650x358

Çmimet janë rritur për 3 për qind në muajin mars

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit” (IHÇK) për muajin mars të vitit 2019.

Auto asdd 730x4401539612023 650x358

Përfaqësuesit politik të MPB-së, harxhuan 22 mijë euro për naftë e mbushje telefonike

Afro 20 këshilltarë polikë kanë ministri dhe 4 zv. ministrat e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Pos pagës mjaftë të madhe që e kanë, ata kanë edhe përfitime tjera nga ministria.

56706141 603627390102129 6745562174946541568 n 780x439

Reçica: Për të ndryshuar stazhin e punës, duhet të ndryshuar ligji

Kuvendi i Kosovës në seancën e sotme po zhvillon debat për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës, pikë kjo e kërkuar nga deputetja Teuta Haxhiu, mbështetur nga tetë deputetë.

57094459 878297182549009 5043457792204079104 n 780x439

MMPH-ja investon 60 mijë euro në Rahovec për parandalimin e vërshimeve

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi dhe kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot kanë nënshkruar një Marrëveshje Mirëkuptimi për bashkëfinancimin e projektit “Pastrimi i Profileve kritike-emergjente të Lumenjve për mirëmbajtje të kapacitetit bartës të ujë-rrjedhave” Komuna e Rahovecit, i cili financohet nga MMPH-ja në vlerë prej 60 mijë euro për vitin buxhetor 2019.

Img 597ba645a66e49d54146122ce2e033d8 v

Ministri i Financave Bedri Hamza pritet në takim në Thesarin e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve

Ministri i Financave Bedri Hamza gjatë vizitës së tij zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është pritur në Thesarin Amerikan të Departamentit të Shtetit nga zyrtari i lartë i këtij Institucioni Larry McDonald, ku diskutuan për kontributin që ka dhënë Thesari i Shtetit dhe bashkëpunimin e shkëlqyer ndërmjet dy institucioneve.

B.beqaj  e1544430629120 780x439

Beqaj dhe Apostolova: Ekonomia digjitale është avantazhi konkurrues dhe identiteti ekonomik që i garanton Kosovës zhvillim

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj ka takuar sot në takim pune Zyrës se BE-së, znj. Nataliya Apostolova.

Jeff bezos 780x439

Bezos rrit pagën minimale në Amazon

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos, ka sfiduar rivalët e tij, duke rritur pagat minimale në 16 dollarë për orë.