Fg 728x430

Lirim Gula, shqiptari i parë që kalon Oqeanin Atlantik me varkë

Gjatë dhjetorit një garë e veçantë është zhvilluar në oqeanin Atlantik, ku njëri prej pjesëmarrësve ishte dhe shoku im shqiptar Lirim Gula.

Fb img 1578742743640

Detaji interesant për Mbretin Zog në vitin 1931

Ne fund te janarit 1930 Mbreti Zog i shoqeruar nga ministri i Oborrit Ekrem Libohova, dr.J.Basho dhe shoqeruesit Llesh Topallaj e Allaman Cupi u nis drejt Vjenes per tiu nenshtruar nje mjekimi me rreze X per shkak te problemeve shendetesore te shkaktuara nga stresi dhe abuzimi me duhanin.

Screen 11.51.26 30.12.2019

Pesë të vërtetat e çuditshme rreth Vitit të Ri

Festat e fundvitit sjellin gëzim e hare në familjen e çdokujt. Dhurata, gatime, ngrohtësi familjare është përshkrimi i ditëve të fundit të vitit. Për Vitin e Ri, ekzistojnë disa kuriozitete të cilat mund të shkaktojnë habi në opinionin publik, por janë të vërteta.

Screen 11.59.39 28.12.2019

Kultura publike – edukimi më i rëndësishëm për fëmijë

Fëmijët sot jetojnë në një kohë të presioneve të mëdha psikologjike, kulturore, mediale e shoqërore, prandaj është rritur nevoja që të mendohet një formë më e sofistikuar kulturore e edukimit në arsimin publik.

222dijana 800x445

Trinia Shqiptare

“Të funksionosh në gjendje okupimi, të zhvillosh institucione paralele, ta mbajsh arësimin gjallë, shëndetësinë, të kesh një diasporë që ta mban gjallë frymën, të kesh një situatë të qetë të sigurisë dhe të kesh një popull kaq të disiplinuar që shmang provokimet e policisë serbe është një mrekulli, është një sistem që po funksionon më mirë se në çdo shtetnë tranzicion. Jam i mahnitur dhe kjo mrekulli ka një përgjigjje; Fati i Kosovës është në duart e një Trinie të Fuqishme Patriotike Shqiptare të shkrira në një qëllim të vetëm, Kosova shtet sovran dhe i pavarur …“, thotë ambasadori pas vizitës në Kosovë

Fustan

Punimet tradicionale po vazhdojnë edhe pse nuk ka fitim nga to

Punimet tradicionale duke filluar nga çorapet, plisat, veshjet kombëtare, flamura e shumë të tjera, janë disa prej punë dorës të cilat gratë i punojnë dhe mundohen ta vazhdojnë traditën shqiptare, shkruan Rajoni.info.

Intelktual

Tre intelektualë pranohen në Akademin e Shkencave dhe Arteve

Prof.Dr.Hakif Bajrami,Ph.D,Prof.Mr.sc.Jahja Mustafë Lluka,Prof.Dr.Mixhait Reçi,Ph.D janë tre emrat që janë pranuar në Akademin shqiptare-amerikane të Shkencave dhe Arteve.

Capture 98

A e dini pse burrat shqiptarë e kanë zakon të shkëmbejnë duhan me njëri-tjetrin

Ndërrimi i duhanit ka qenë gjithmonë një shenjë respekti i ndërsjelltë mes burrave shqiptar.

Dsc00402 600x360

Sunny Hill nuk do të mbahet më në Gërmi, caktohet lokacioni i ri

Ministri në detyrë i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, sot do të nënshkruan memorandum bashkëpunimi me përfaqësuesin e “Sunny Hill” Dukagjin Lipa.

62203615 2109224835870092 283872728102993920 n

Ikbal Çika, gazetarja e parë shqiptare

Intelektuale e shquar, gazetare me penë të mprehtë, publicistja Ikbal Çika zë një vend shumë të rëndësishëm në historikun e gazetarisë shqiptare.