Konica 780x439

Konica vdiq i vetëm, me 15 dollarë në xhep

Në vitin 1942 Shqipëria ishte e pushtuar nga Italia dhe Departamenti i Shtetit nuk e njihte më Konicën si përfaqësues diplomatik të vendit të tij…

Pergjigja epike qe i kishte dhene gjergj fishta gazetarit anglez kur tha se shqiptaret jane hajdute

Përgjigja epike që i kishte dhënë Gjergj Fishta gazetarit anglez, kur tha se shqiptarët janë hajdutë

Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin-1934, një gazetar anglez i drejton At Gjergj një pyetje ironike dhe fyese njëkohësisht, duke i thënë se shqiptarët njihen si hajdutë, ndërsa Fishta i ishte përgjigjet me modesti, duke i kujtuar se edhe Londra ka hajdutë po ne nuk i identifikojmë të gjithë anglezët të tillë.

Auto leka e madh ne lek1555226439

Nga doli emri 'Lek' për paranë e shqiptarëve?! Propozimet ishin për 'Skënder' ose 'Shqipe'

“Këshilli Ministruer për me mujtë me i ba ball krizit financjar ka vendue me pre bankanota qi kanë për t’u quejtë Lekë, për 3 miluj franga ar. Nji frang ar thohet se ka për të pasë vleftën e 5 Lekvet; kështu qi për nji napulion kanë me u dashtë 100 Lekë”.

Leka i madh

Leka i Madh me flamur ku në të cilin shihet simboli Dhisë – simbol Pellazgo-Ilir

Leka i Madh me flamur ku në të cilin shihet simboli Dhisë, simbol të cilin e bartën, Zeusi, Akili, Aleksandri, Pirroja e deri tek Gjergj Kastrioti, si trashëgimtarë i gjakun të pastër Pellazgo- Ilir!

Gazetaria 600x360

Gazetaria – profesioni më i miri në botë, pasioni që s’njeh kufi

Kur pyeta një herë në një universitet të Kolumbisë se çfarë provimesh aftësie apo të karakterit profesional iu nënshtrohen personat që dëshirojnë të studiojnë për gazetari, përgjigja që mora ishte e prerë: “Gazetarët nuk janë artistë.”

Auto kcimi1554963184

“Kcimi i Tropojës” vlerësohet i denjë për t’u mbrojtur nga UNESCO-ja

Tiranë, 11 prill – Shqipëria synon që ta fusë nën mbrojtje të UNESCO-s atë që njihet si “Kcimi i Tropojës”. Kjo valle konsiderohet si një ndër thesaret më të çmuara të trashëgimisë kulturore e artistike të Shqipërisë. Është presidenti i vendit, Ilir Meta, ai që ka shprehur bindjen se ajo duhet të bëhet pjesë e trashëgimisë kulturore botërore.

Auto dervish shaqa1554964103

35 vjet nga vdekja rapsodit të njohur

Dervish Shaqa ishte rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare.

63209

Prifti shqiptar që luftoi Perandorinë Osmane dhe i doli kundër Vatikanit

Ai është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhëheqës i masave popullore në luftën për çlirim nga zgjedha osmane, përkthyes dhe krijues origjinal në fushën e letrave shqiptare për të mbrojtur identitetin etnik e kulturor të popullit tonë.

Naimi 800x445 696x387 640x356

Pamje të panjohura nga varrimi i Naim Frashërit

Naim Frashëri është poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare. Ai shkroi gjithë jetën e tij për kombin shqiptar, ndërsa frymën e fundit e ka dhënë në shtetin e Turqisë.

56618800 2093168414113175 1527569710835564544 n

Nuk i shkeli tokat e tyre, por krijoi stereotipa të rrejshëm për ta: Shqiptarët në veprën e Karl Mayt

Emri i shkrimtarit gjerman, Karl May është pothuaj i panjohur për shqiptarët, po ashtu edhe libri i tij, ku si protagonistë veprojnë edhe shqiptarët, “Mes për mes vendit të skipetarëve”, njëri nga romanet e ciklit të Orientit.