P euml rurohet p euml rmendorja e isa boletinit n euml saraj foto video hd 780x439

Amerikanët më 1912: Isa Boletini, heroi që duhet ta njihni!

Një gazetare amerikane që e takoi Isa Boletinin pak kohë para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, sjell një korrespondencë interesante mbi bëmat dhe karakterin e shqiptarit më të madh pas Skënderbeut dhe luftëtarit më trim, më të ndershëm, më fisnik e më të famshëm të Ballkanit.

Malesor e1554361186168 780x439

Pse kolliteshin malësorët, kur ecnin natën vetëm?

Studiuesit, sidomos ata të angazhuar me përparësi në analizat krahasimore ndërmjet sistemeve kulturore, kanë vërejtur se në shumë kultura e kollitura e stimuluar përcjell kuptime simbolike të caktuara.

Screen shot 2019 03 28 at 11.11.20

Sokrati i dashuruar: Pse idetë e Aspasias, janë në rrënjët e filozofisë perëndimore

<p style="margin:0in 0in 10pt"><span style="font-size:16

Screen shot 2019 03 27 at 09.47.02

Pesë mitet rreth “gjuetisë së shtrigave”

Nuk është e pazakontë të dëgjosh në politikë termin “gjueti shtrigash”, më së fundmi i përdorur shumë nga presidenti amerikan Donald Trump, që e përdor kur ankohet për hetimin ndaj tij, të prokurorit special Robert Myler. Po si lidhet kuptimi modern i saj, me ngjarjet historike nga të cilat është frymëzuar? Ja cilat janë 5 mitet më të zakonshme mbi këtë dukuri.

48053066 2896134773745735 8021269699260055552 n

Sunny Hill Festival 2019 mbahet më 2, 3 dhe 4 gusht 2019

Festivali më i madh ndërkombëtar i muzikës, Sunny Hill Festival këtë vit do të mbahet më 2, 3 dhe 4 gusht. Vitin e kaluar, Sunny Hill Festival mblodhi rreth 50,000 njerëz për tri ditë dhe net rresht pandërprerë, ndërsa këtë vit pritjet janë që ky numër i pjesëmarrësve të rritet edhe më shumë.

Shqiptaret e1546857653692 780x439

Shqiptarët në Mesjetë mbanin “dy emra”

<p><span style="font-size:16px;"><span style="font-famil

Enver hoxha 780x439

Njëzetë roje të varrit të Enver Hoxhës, përfunduan në Psikiatri: Dëgjonim zhurma, ulërima, britma…!?

Ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës, disa media angleze rikthyen në vëmendje kritikat që i bëheshin asaj, sidomos nga britaniku Christopher Hitchens. Mes këtyre kritikave është se ajo ka mbështetur regjime totalitare, duke theksuar vizitën tek varri i Enver Hoxhës. Por si është e vërteta e kësaj vizite?

271421 1 586x580

Elena Peshkopia – gruaja e parë në botë me doktoraturë në Filozofi!

Elena Lucrezia Peshkopia është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në Filozofi dhe e cila është me origjinë shqiptare.

Auto bajram curri1553843312

94 vite nga vrasja e Bajram Currit

Sot bëhen 94 vite nga vrasja e heroit të popullit, Bajram Curri, nga ushtarët e Ahmet Zogut.

Auto tt1553694841

Ja kush janë fituesit e çmimeve të teatrit

Me rastin e Ditës Botërore të Teatri, Ministria e Kulturës ka ndarë sot çmimet në fushën e teatrit.