Kine 770x433

Zbulohet eliksiri i pavdekësisë në një varr të lashtë kinez

<p><span style="font-size:16px;"><span style="font-famil

Fall of constantinople 1453 780x439

Pamjet që ilustrojnë momentet më të mëdha në histori – sipas Stefan Zweigut

Për shkrimtarin Stefan Zweig, momentet më të mëdha në histori, kur çështjet madhore vihen në rrezik, janë disa dhe jo afër njëra-tjetrës. Vepra e tij e vitit 1927, “Momentet vendimtare në histori” (në shqip është përkthyer si “Orët yje të njerëzimit” ), jehon deri në ditët e sotme, transmeton Telegrafi.

Dfdf 1519155090 6957462

Drejtori i BKK-së Sinan Kajtazi i quan të dyshimta diplomat e Akademisë së Arteve të Tiranës dhe e quan shkollë nga komunizmi, reagojnë aktorët nga Shqipëria

Nisin reagimet e para të figurave më eminente të kulturës në Shqipëri ndaj deklaratës së ushtruesit të detyrës së drejtorit të Trupës së Baletit të Kosovës, Sinan Kajtazi, i cili e quajti Universitetin e Arteve të Tiranës shkollë komuniste.

Normal 780x439

Dokumentari për Kosovën, i fitueses së Oscarit

Çmimin Oscar për dokumentarin më të mirë, e ka fituar “Free Solo”. Dokumentari nga çifti Elizabeth Chai Vasarhelyi dhe Jimmy Chin, portretizon alpinistin Alex Honnold dhe tentimin e tij për t’u ngjitur në shkëmbin El Capitain – pa litarë dhe mjete mbrojtëse.

8677402693 a63503bdc9 b 1021x580

Historia e këngës “Ky marak” nga Pjetër Geci!

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodrane, në vitet ’70 të shekullit të kaluar.

Juliaoscars 780x439

Të gjithë fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2019’

Janë ndarë të gjitha çmimet e edicionit të 91-të të Academy Awards. Në përmbledhjen e mëposhtme, Telegrafi jua sjell të gjithë fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2018’.

Capture 10 728x430

Letra e një burri drejtuar të gjitha grave

<p><span style="font-size:16px;"><span style="font-famil

Auto 52603008 2180207568668482 7862933191567343616 n1550766010

Lehtësia, mungesa e profesionalizmit apo keqpërdorimi me repertorin e Trupës së Baletit Kombëtar të Kosovës!?

Trupa e Baletit të Kosovës është i vetmi institucion buxhetor në Republikën e Kosovës në fushën e baletit profesionist.

Albanais 03 780x439

Francezët para 200 vitesh mësonin për shqiptarët që në abetare

Studiuesi Armand Plaka ka publikuar disa faqe nga abetarja franceze e fillim të shekullit XIX.

Capture 10 905x395

Zbulohen letrat e dashurisë mes sulltaneshës Hyrem dhe Sulejmanit të Madhërishëm

Letrat e dashurisë, të zbuluara së fundmi nga arkivat presidenciale, të dërguara sulltan Sulejmanit nga sulltanesha Hyrem, kanë hedhur dritë mbi historinë më të bujshme të dashurisë së epokës osmane.