Universiteti i prishtines 2014 600x360 %281%29

Universiteti i Prishtinës: Afati i provimeve të prillit i parealizueshëm shkaku i situatës

Menaxhmenti i Univeristetit të Prishtinës ka njoftuar studentetët dhe stafin e universitetit se provimet e afatit të muajit prill nuk do të mund të realizohen për shkak të sitautës së krijuar me pandeminë COVID-19

Qkuk 600x347

Qytetarët ankohen se po presin gjatë për trajtim në Emergjencë, mjekët pinë cigare jashtë

Qytetarët po ankohen se po iu bie të presin gjatë për të marrë trajtim në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës, përkatësisht në Emergjencë.

Albin kurti 600x360

Albin Kurti nuk zbrapset, kompanitë publike do t’i shkapim përmes instalimit të “bordeve të përkohshme të Vetëvendosjes”

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka deklaruar se bordet e emëruara dje në mbledhje të qeverisë janë profesionale, duke mos komentuar faktin se aty janë emëruar anëtarë të Lëvizjes Vetëvendosje

Apeli 2 585x275 1

Rasti i dyshimit për ryshfet në gjykatë e prokurori, Apeli lë në paraburgim dy nga të dyshuarit

Gjykata e Apelit e ka lënë në paraburgim Ismajl Ismajli, që dyshohet se ka kryer veprën penale “marrja e ryshfetit” dhe Bujar Pajazitin, që dyshohet së ka kryer veprën penale “dhënia e ryshfetit”.

18480055635e7b6abedff57830305837 v4 big

Kaq pritet të zgjasë izolimi

Kreu i Mbrojtjes Civile italiane, Angelo Borrelli përsëriti nevojën për të mos braktisur masat e kontrollit dhe izolimit si dhe parashikoi se këto masa mund të zgjaten deri më 16 maj.

Paga 1200x630 600x360

Syla s’përjashton protestat pas pandemisë, për të kundërshtuar pezullimin e Ligjit për Pagat

Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, deklaroi se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për vazhdimin e pezullimit të Ligjit të Pagave, është zhgënjim për të gjithë personelin shëndetësorë, Policinë, zjarrfikësit dhe punëtorët e arsimin.

Vaksina 1 600x360 %281%29

Të vaksinuarit kundër gripit sezonal e kalojnë më lehtë koronavirusin

Pulmologu, Skënder Baca, ka thënë se virusi Korona sulmon traktin respirator dhe mund të shkaktoj kallje të mushkërive apo pezmatim të tyre.

Albin kurti 1 600x360 %281%29

Si e shkeli Albin Kurti zotimin e nënshkruar për depolitizimin e bordeve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ishte zotuar me nënshkrim para zgjedhjeve se në rast se zgjedhet kryeministër do t’u përmbahet shtatë “Zotimeve për Qeverisje të Mirë”,

69346b2e 8823 4ff5 ae15 205405edfd0c 800x445

Sqarim për punëtorët pa kontrata, kështu mund të përfitojnë paga nga shteti

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka publikuar sqarime në lidhje me pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës, e cila u hartua për të ndihmuar qytetarët e bizneset për përballjen me pasojat e pandemisë COVID-19.

Capture 8 600x360

Katastrofa po vjen: Thahet ujëvara më e lartë në Amazonë

Ujëvara gjigante San Rafaela në Ekuador është tharë. Zyrtarët vendas kanë gjetur si shkak një gropë shumë të madhe që është krijuar në liqenin që dikur ushqente ujëvarën.