Uta1 600x360

Uta ngjit edhe Gasheburum 1 në 8,058 metra lartësi, bëhet e vajza e parë në Ballkan me 5 maje mbi 8,000m

Me 12 korrik, rreth orës 08:00, alpinistja Uta Ibrahimi ngjiti edhe majën “Gashurburum 1” (8,058 metra lartësi mbidetare), majën e 11-të më të lartë në botë, pjesë e vargmalit Karakorum, në Pakistan.

Ramiz kelmendi 600x360

Ramiz Kelmendi hapur në përkrahje të Isa Mustafës – ai e fuqizon LDK-në

Deputeti i LDK-së, Ramiz Kelmendi është rreshtuar në anën e përkrahësve të Isa Mustafës për postin e të parit në LDK. Duke komentuar zgjedhjet e 3 gushtit, deputeti po thotë se rizgjedhja e Mustafës edhe për një mandat tjetër, e se kjo do t’i jepte ati mundësi të punojë me fuqi të plotë.

333 600x360 %281%29

Ministria e Mjedisit investon mbi gjysmë milionë euro në Gjilan

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Fatmir Matoshi dhe kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi përmes të cilit parashihet të investohen 550 mijë euro për financimin e projektit për krijimin e zonave të gjelbra në Gjilan.

Bigstock whiskey and natural ice 80724569 850x480 600x360 %281%29

Mbi 20 të vdekur nga helmimi me alkool në Turqi

Më shumë se 20 vetë kanë vdekur nga helmimi me alkool në Turqi gjatë muajit të kaluar, sipas një raporti të medias turke, pasi taksat e larta të alkoolit i kanë detyruar turqit të konsumojnë raki të prodhuar ilegalisht.

Screenshot 7 25 600x360

Konjufca: S’ka nevojë për Qeveri teknike, LDK’në e preferojmë për koalicion parazgjedhor

Glauk Konjufca nga Lëvizjes Vetëvendosje ka folur në konferencë për media rreth zgjedhjeve të reja. Ai ka bërë thirrje që zgjedhjet të shpallen sa më shpejtë nga Presidenti Thaçi.

Screenshot 8 20 600x360

Vetëvendosje: Haradinaj të mos marrë vendime të dëmshme sepse do ti anulojmë në ditën e parë të qeverisjes tonë

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur konferencë për media, ku ka folur rreth zgjedhjeve të reja pas dorëheqjes së Qeverisë. Vetëvendosje i ka bërë thirrje Qeverisë në largim që të mos marrë vendime që do të detyrojë Qeverinë e re ti anulojë ato.

Policia e kosoves 850x462 600x360

Vetëvrasje në Prishtinë: Pronari i "Charlie Fashion" gjendet i vdekur në banesën e tij

So rreth orës 10:50 pronari i butikut “Charlie – Fashion”, Fehmi Gashi ka bërë vetëvrasje në banesën e tij në lagjen “Dardania” në Prishtinë, raporton Insajderi.

Hysaj

Mediat italiane: Hysaj shumë afër transferimit te gjiganti Italian

Elseid Hysaj është pranë Romës. Janë përfolur shumë skuadra për mbrojtësin kuqezi, por me sa duket destinacioni i tij do të jetë ekipi kryeqytetas

Gjykata speciale 780x439 3 600x360

Gjykata Speciale nuk tregon se në çfarë cilësie fton ish-ushtarët dhe ish-krerët e lartë të UÇK’së

Dhjetëra persona, prej ushtarëve të thjeshtë e deri në hierarkinë më të lartë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), janë ftuar këtë vit për t’iu përgjigjur pyetjeve të prokurorëve, në cilësi të ndryshme rreth dyshimeve për krime në kohën e luftës në Kosovë dhe pas saj, në Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në Hagë.

Boris johnson leaves his office in london df77e9aa acf9 11e9 aba3 019dfe82335b 600x360

Boris Johnson zgjidhet kryeministri i ri i Britanisë së Madhe

Boris Johnson, ish-kryetari i Londrës dhe ish-ministri i jashtëm i Britanisë, është zgjedhur kryeministri i Britanisë së Madhe dhe kryetar i Partisë Konservatore.