1 50

Arrestohet pronari i kazinove, Ismet Osmani i njohur si “Curri”

Ismet Osmani, i njohur si “Curri” nga Mitrovica është arrestuar sot nga Policia e Kosovës.

Zgjedhjet 780x439

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri: Deri në orën 12:00 votuan 21% e qytetarëve

Demokracia në Veprim (DnV), e cila po e vëzhgon mbarëvajtjen e procesit zgjedhor me praninë e vëzhguesve të saj në të gjitha (87) vendvotimet në katër komunat veriore, njofton se deri në orën 12:00 kanë dalë për të votuar 21% e qytetarëve.

Kqz

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri, deri në ora 11:00 kanë votuar 16% e qytetarëve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti konferencën e dytë lidhur me zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar në katër komuna: Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë e Veriut.

Serbia

Serbia nuk zbaton marrëveshjet me Kosovën, nuk zhvillohen as takimet për kufirin

Arrestimi i shefit të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në marsin e vitit 2018, nuk ka kaluar pa veprime hakmarrëse nga pala serbe. Ata kanë hedhur poshtë zbatimin e të vetmes marrëveshje që funksiononte mes doganave të të dyja shteteve.

Thike 780x439

Një grua ther me thikë arkëtaren e një marketi në Mitrovicë

Sot në  marketin Emona Center, në Mitrovicë, një grua e ka therur me thikë arkëtaren e këtij marketi, shkruan Insajderi.

Mitrovica e veriut atdhe mulla

Zgjedhjet, pa zgjidhje në veri

Rreth gjysmë milioni euro ka ndarë Qeveria e Kosovës për zgjedhjet në veri të vendit, por kjo shumë e mjeteve buxhetore mund të shkojë kot për shkak se ish-kryetarët e komunave veriore, të cilët garojnë përsëri në zgjedhjet e 19 majit, kanë paralajmëruar dorëheqjen në rast se përsëri e marrin mandatin për udhëheqjen e këtyre komunave.

Mitrovica

Vidhet një çantë me para në veri të Mitrovicës

Në veri të Mitrovicës një person ka raportuar se persona të panjohur kanë hyrë me forcë në lokalin e tij dhe kanë vjedhur një çantë ku kishte 300 euro dhe 10.000 dinarë para të gatshme.

Berisha

Hoxhaj reagon ndaj akuzave të Berishës se Thaçi ka valëvitur flamurin e “Serbisë së Madhe”

Në një debat televiziv në Ora News, ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka akuzuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, se ka bërë argatin e Serbisë, kur ka pranuar që të mbajë në dorë flamurin e “Serbisë së Madhe”, në tentim e sipër për të shtyrë përpara idenë për korrigjim të kufijve.

59486655 636814636744947 4281470249603170304 n

Bahtiri rizgjidhet kryetar i degës së AKR-së në Mitrovicë

Sot Aleanca Kosova e Re ka mbajtur Konventën e pestë Zgjedhore të degës së saj në Mitrovicë.

Afb78226 8749 4899 8063 b1bfc6b664a7

Nesër tërhiqet shorti për zgjedhjet në veri, fletëvotimet me simbole të shtetit të Kosovës

Zgjedhjet e jashtëzakonshme të katër komunave veriore do të mbahen me simbole të shtetit të Kosovës.