Hu 536x360

Në Gjilan mbjellen 2 mijë lule në oborrin e shkollave të mesme

Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan ka filluar sot mbjelljen e 2 mijë luleve në kampusin e shkollave të mesme.

M1 2 300x226

Humb jetën 16-vjeçarja në Gjilan, dyshohet se e mbyti rryma

Një 16-vjeçare nga fshati Capar i Gjilanit ka ndërruar jetë gjatë ditës së sotme.

Lh 1 600x360 570x340

Haziri reagon pas dënimit të malaziasit që kreu krime lufte në Zhegër të Gjilanit

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata e Lartë në Podgoricë të Malit të Zi, e cila sot e dënoi Vlado Zmajeviqin nga Nikshiqi, me 14 vite burgim për krime lufte kundër popullatës civile shqiptare, përkatësisht vrasjes së Imer Kadriut, vëllezërve Milazim dhe Qazim Haziri dhe gruan e Qazimit, Qamilen, në Zhegër të Gjilanit në vitin 1999, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, ka thënë se është lajm i mirë fillimi i dënimeve të krimeve të luftës, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Auto

Përurohet autostrada 700 milionëshe

Është lëshuar për qarkullim autostrada “Arbën Xhaferi”, që lidh Prishtinën me Hanin e Elezit.

Gjilan1

Në Gjilan shënohet Dita Olimpike me fëmijët e pavarësisë së Kosovës

Fëmijët e lindur në vitin e pavarësisë nga shkollat e komunave të regjionit të Gjilanit, ishin ata të cilët me vrapimin e tyre garues, nga Kazerma e FSK-së deri në sheshin Agim Ramadani e Idriz Seferi, kanë shënuar Ditën Olimpike 2019, duke mbushur kështu rrugët kryesore në një distancë të konsiderueshme.

Download 31

Gjilani nis shpërndarjen e 7 tonelatave me rroba për njerëzit në nevojë

Në Komunën e Gjilanit sot ka nisur shpërndarja e më shumë se shtatë tonelatave me rroba për njerëzit në nevojë, të cilat janë donacion i nga “Jaha Group” dhe “Prime Home Solutions”, projekt ky që implementohet nga OJQ Achillea, me mbështetjen edhe të Merita Sllovinja – Dragusha (DJ Meri) dhe grupin e grave shqiptare nga Suedia.

Xhamia 780x439

Vidhen 125 euro në një xhami në Gjilan

Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti Përgjithshëm, dje rreth orës 17:00, ka ndaluar të dyshuari E.SH., për 48 orë, pasi dyshohet se ka kryer veprën penale ‘’Vjedhje e rëndë’’, në një xhami në Gjilan.

2498847226 5ee6962d70 z 1

Plaçkitet një veturë në Gjilan, thuhet të jetë e vëllait të Agim Ramadanit

Të shumta janë rastet e thyerjeve të veturave, vjedhjeve të tyre, por edhe gjësendeve që njerëzit lënë në to.

Instasize %281%29 %281%29

Aktakuzë ndaj të pandehurit që mbajti të lidhur me zingjirë vajzën e tij 10 vjeçare

Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë, ndaj të pandehurit F.R., i cili gjendet nën masën e paraburgimit që nga data 29 mars 2019, për shkak se mbajti të lidhur me zingjirë, vajzën e tij 10 vjeçare.

Auto 34787421501942581 600x360

Seria e djegies së pyejeve vazhdon në Komunën e Gjilanit

Policia ka njoftuar se si pasojë e një zjarri që ka shpërthyer për shkaqe të panjohura është përfshirë djegur një sipërfaqe rreth dy hektarë mal në fshatin Ponesh të Gjilanit.