Avni selmani fotoja

Dijana Toska: Ju rrëfej vizitën historike të Papa Françeskut në Maqedoninë e Veriut

 “Kur gjithçka duket e palëvizshme, e amullt, kur problemet personale të shqetësojnë, situata shoqërore nuk të jep përgjigjen e duhur, nuk është mirë të dorëzohesh! Ëndërroni ëndrra të mëdha që i japin shpresë botës së lodhur. Të plakur para kohe! Ëndërroni, së bashku, të krishterë e myslimanë,ëndrrën e vëllazërimit ndërmjet gjithë kombeve, gjithë të rinjve, gjithë njerëzve!”.

Aleksandar vu%c3%a7iq 1 850x478 600x337

Vuçiq nesër në Shkup, kjo është arsyeja

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nesër do të qëndrojë në Shkup në inaugurimin e presidentit të sapozgjedhur të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, konfirmoi kabineti i tij.

Dber

Borë në Maqedoninë e Veriut, ja në cilin qytet

Bora prej mbrëmë sërish është kthyer në Golak, Edhe pse me shtresë relativisht të vogël të borës megjithatë është mjaftë që të shkaktojë mosbesim tek banorët e Delçevës, të cilët nuk mbajnë mend kur për herë të fundit ka rënë borë në muajin maj.

Mv papa francesku ne vizite zyrtare 5cd13225215c6

MV – Papa Françesku në vizitë zyrtare

Papa Françesku mbërriti sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, ku u prit nga presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov dhe kryeministri, Zoran Zaev.

Auto 227a079f8e3d466bbe82a33c2866e6e8 181557120518

Presidenti i ri të Maqedonisë së Veriut

Stevo Pendarovski është kryetar i Maqedonisë së Veriut, sipas rezultateve të para zyrtare nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në Maqedoni. Ai ka fituar 435.957 vota, apo 51,67%, prej qytetarë të dalë në zgjedhje.

Rezultate 1024x589 800x445

Dalin rezultatet e para nga zgjedhjet në Maqedoni, ky është kandidati që po prin

Mbërrijnë dhe rezultatet e para nga faqja zyrtare e internetit të Komisioni Shtetëror Zgjedhor. Nga kutitë e para të hapura në nivel kombëtar, shihet qartë epërsia e kandidatit të mazhorancës, Stevo Pendarovski me 64 për qind kundrejt kandidates së opozitës Gordana Siljanovska me 32 për qind.

Zgjedhje 1 9718

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë Veriore, arrihet censusi

Komisioni Shtetëror Zgjedhor në Maqedoninë Veriore ka bërë të ditur se është arritur censusi në raundin e dytë të zgjedhjeve për president të vendit, pasi deri në ora 18.30 kanë votuar 44.5 për qind e qytetarëve.

Talat xhaferi 3

Nëse zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut dështojnë – detyrën e presidentit do e ushtrojë Talat Xhaferi

Në Maqedoni, vazhdon votimi për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, ku në garë janë dy kandidatë, Stevo Pendarovski, i partive në pushtet dhe Gordana Siljanovska-Davkova, kandidate e VMRO DPMNE-së.

Auto a ka maqedonia kapacitet p euml r zgjedhje fer dhe demokratike hd 780x4391547845407

Maqedonia e Veriut voton, shpresë për President janë vetëm shqiptarët

Maqedonia sot (5 maj) voton për Presidentin e ardhshëm të vendit. Ky është rrethi i dytë i votimeve pasi në të parin nuk u zgjodh i pari i shtetit nga qytetarët që nuk ishin të interesuar për të votuar.

Termeti 1

Tërmet në Shkup dhe Ohër

Rrjeti sizmik telemetrik me stacione në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, e mbajtur nga Observatoria sizmike pranë Fakultetit matematiko -natyror në Shkup, në mëngjes në orën 5 e 58 minuta është regjistruar tërmeti, epiqendra e të cilit gjendet 11 kilometra në lindje të Shkupit dhe vjen nga rajoni i epiqendrës së Shkupit, transmeton MIA.